Margareta Hammarlund-Udenaes
Meditationslärare i Acem. Apotekare och professor i farmakokinetik.
En retreat är det perfekta sättet att lära sig meditera. Njut av sköna dagar på Lundsholm i Värmland!
Vill du lära dig en enkel och djupgående form av meditation som du kan använda i din vardag? Steg 1 är grundkursen i Acem Meditation och ger dig en stabil och trygg introduktion till metoden.
Under kursen lär du dig hur Acem Meditation praktiseras och hur meditationen kan bli ett naturligt inslag i ditt dagliga liv – för återhämtning, ökad närvaro och inre balans. Metoden är lätt att lära sig, passar alla och kräver inga förkunskaper.
Kursen ges som en intensiv helgkurs fredag–söndag. Du får både praktisk vägledning och utrymme för reflektion, så att du efter kursen kan fortsätta meditera på egen hand med trygghet och kontinuitet.
I kursen ingår även handboken Mer att hämta – en handbok för Acem-mediterande som ger stöd och inspiration i din fortsatta meditation.
Kursen är godkänd för friskvårdsbidrag och kan i många fall betalas via exempelvis Epassi, beroende på din arbetsgivares upplägg.
Varmt välkommen till en kurs som ger dig en hållbar grund för meditation – och ett redskap du kan bära med dig i vardagen.
Meditationskurs för alla
Deltagare upplever
Vad är Acem?
Detta innehåller grundkursen
---------------------------------------
OBS! Mejl från Acem till gmail- eller hotmail-adresser kan hamna i spam, så titta gärna där om du saknar svarsmejl på din anmälan eller kursinformation.
Meditationslärare i Acem. Apotekare och professor i farmakokinetik.
Meditationslärare i Acem. Investeringsdirektör inom global aktieförvaltning.