Skip to main content

Långmeditation lördag kl 10

Välkommen till långmeditation – en stund för avkoppling och förnyad energi!

Långmeditation är ett utmärkt sätt att fördjupa din vardagsmeditation och låta kroppen och sinnet vila på djupet. Metodljudet och det naturliga tankeflödet hjälper dig att släppa spänningar och återhämta dig.

Deltagandet är kostnadsfritt för medlemmar.

Ge dig själv möjligheten att uppleva meditationens djup och ro tillsammans med andra.

Varmt välkommen!

På en långmeditation får du detta:

  • En möjlighet att meditera lite längre än du gör i vardagen. Det ger mer avkoppling och energi.
  • Möjlighet att prata om din meditation med en erfaren vägledare och klargöra eventuella oklarheter.
  • Motivation att fortsätta: Att meditera är en ensam aktivitet och det kan vara stimulerande att prata med andra om att meditera.
  • En stimulans för vardagsmeditationen: Du får mer grepp om vad som händer i din meditation.

I Acem-sammanhang anses all meditation över en timme vara en långmeditation. Långmeditationer bör alltid följas av vägledning. 

  • Detta arrangemang är för dig som lärt dig Acem Meditation.
  • Du deltar gratis, om du är medlem. Dock inte på meditativa lördagar, då måltid ingår. 
  • OBS! Vi behöver din anmälan för att beräkna inköp inför meditativa lördagar. 
  • Vid vanliga långmeditationer kan du bara dyka upp, utan anmälan.

 Du går gratis om du är medlem, eller går en kurs under terminen.

Instruktörer

Gunnar Sundqvist

Jag började meditera 1985 i ett kloster i Thailand, där jag fick en första erfarenhet av stillhet. Året därpå fortsatte jag med Acem Meditation, som gav mig ett mer psykologiskt och vardagsnära sätt att arbeta med mitt inre. Meditationen har blivit en daglig väg till försoning med min rastlöshet och har stärkt min förmåga att fokusera. Den har följt mig genom mitt yrkesliv som ingenjör och beteendevetare inom arbetsmiljö, där både analytiskt tänkande och förståelse för mänskligt beteende varit centralt. I mitt privatliv — musiken, sommarhuset i Bohuslän, barn och barnbarn — fungerar meditationen som en stilla grundton som hjälper mig att vara närvarande i det som betyder mest.